Local elections Leeds 2022: Every local election candidate standing in May

Local elections take place on May 5 this year - here is a list of every single candidate standing in the 33 wards of Leeds.

Thursday, 21st April 2022, 4:00 pm

There are just a couple of weeks before the local elections take place on Thursday, May 5, 2022.

Leeds has 99 council seats - there are 33 wards who all have three councillors.

In the upcoming elections one seat from each ward is up for grabs.

Sign up to our daily newsletter

Local elections take place on May 5, 2022.

Below is a list of every candidate, the party they represent and the ward in which they are standing.

Adel and Wharfedale Ward : Barry John Anderson - The Conservative Party, Chris Bridges - Labour Party, Fiona Sarah Heather Love - Green Party, Corey Robinson - Yorkshire Party, Mark John Twitchett - Liberal Democrats.

Alwoodley Ward: Dan Cohen- The Conservative Party, Howard Graham Dews - Yorkshire Party, Alaric Timothy Peter Hall - Green Party, Louise Mary Jennings - Women’s Equality Party, Lucy Kathleen Nuttgens - Labour Party, Roderic Parker - Liberal Democrats.

Ardsley and Robin Hood Ward: Marcus Scott Cain - Green Party, Andrew Alexander Martin - Social Democratic Party, Karen Renshaw -Labour and Co-operative Party, Alan Jean-Luke Shires - The Conservative Party, Benjamin Lloyd Ward - Liberal Democrats.

Armley Ward : Florian Hynam - Trade Unionist and Socialist Coalition, Tamas Kovacs - The Conservative Party, Mark Terence Rollinson - Green Party, Alice Ellen Schofield Smart - Labour Party, Dan Walker - Liberal Democrats.

Beeston and Holbeck Ward: Peter Richard Andrews - Liberal Democrats, Natalia Armitage - The Conservative Party, Annie Maloney - Labour Party, Nigel Perry - Social Democratic Party, Mariana Polucciu - Green Party, Emily Louise Reaney - Northern Independence Party - Nationalise Energy Companies.

Bramley and Stanningley Ward: Elizabeth Ann Bee - Liberal Democrats, Adam Daniel Cook - The Conservative Party, Kevin Mark Ritchie - Labour Party, Daniel Paul Whetstone - Social Democratic Party, Keith Duncan Whittaker - Green Party.

Burmantofts and Richmond Hill Ward: Brian Patrick Berry - The Conservative Party, Luke Anthony Farley - Labour Party, David Ewan Hollingsworth - Liberal Democrats, Geoff Holoran - Independent, Richard Miles Wilson - Green Party.

Calverley and Farsley Ward: Andrew Carter - The Conservative Party, Ian George Dowling - Liberal Democrats, Ellen Jean Graham - Green Party, Robert Andrew Lees - Yorkshire Party, Justin Thomas - Social Democratic Party, Craig Lee Timmins - Labour and Co-operative Party.

Chapel Allerton Ward: Shazar Ahad - The Conservative Party, Mike Davies - Alliance for Green Socialism, James Alleyne Cuthbert Marshall - Liberal Democrats, Eileen Taylor - Labour Party, Bobak Walker - Green Party.

Cross Gates and Whinmoor Ward: Pauleen Margaret Grahame - Labour Party, Martin Francis Hemingway - The Conservative Party, Benjamin Wood - Liberal Democrats.

Farnley and Wortley Ward: Peter Edward Allison - The Conservative Party, Ann Blackburn - Green Party, Mark James Sewards - Labour Party.

Garforth and Swillington Ward: Stephen Paul Beer - Green Party, Mark David Dobson - Garforth and Swillington Independents Party, Jake Knox - Liberal Party, David Patrick Nagle - Labour Party, Peter Jeremy Young - The Conservative Party.

Gipton and Harehills Ward: Mothin Ali - Green Party, Salma Arif - Labour Party, Tanis Izabelle Belsham-Wray - Trade Unionist and Socialist Coalition, Aqila Choudhry - Liberal Democrats, Robert David Winston Harris - The Conservative Party.

Guiseley and Rawdon Ward: Bob Buxton - Yorkshire Party, Richard James Firth - Green Party, Pete Gable - The Conservative Party, Stuart Mcleod - Liberal Democrats, Eleanor Frances - Labour and Co-Operative Party.

Harewood Ward: Dan Cook - Liberal Democrats, Claire Anna Evans - Green Party, Michael Thomas Millar - Labour Party, Matthew James Robinson - The Conservative Party.

Headingley and Hyde Park : Brandon John Ashford - Liberal Democrats, Anthony Joseph Eilo Bracuti - Trade Unionist and Socialist Coalition, Tim Goodall - Green Party, Anthony Joseph Greaux - Independent, Jonathan David Pryor - Labour Party, Steven Malcolm Rowley - The Conservative Party.

Horsforth Ward: Emmie Bromley - Labour Party, Julia Dawn Collins - Local Conservatives, Ian Cowling - Yorkshire Party, Simon Mark Dowling - Liberal Democrats, John Garvani - Labour Party, Becky Heaviside - Liberal Democrats, Gideon Matthew William - Green Party, Ian William Shaw - Green Party, Tracy Kathryn Stones - Local Conservatives.

Hunslet and Riverside Ward: Samson Robert Adeyemi - The Conservative Party, Ed Carlisle - Green Party, Nick Cottle - Freedom Alliance - Truth Equality and Health, Thomas Peter Foster - Social Democratic Party, Elizabeth Anne Nash - Labour Party, Benedict Turner-Chastney - Liberal Democrats.

Killingbeck and Seacroft Ward: David Alan Anthony - Green Party, Iain Alaistair Dalton - Trade Unionist and Socialist, Suzanna Mary Harbourne - Freedom Alliance. Truth, Equality and Health, John Otley - Liberal Democrats, Cormac John Trigg - The Conservative Party

John William Tudor - Labour Party.

Kippax and Methley Ward: Christine Mavis Golton - Liberal Democrats, Keith Edward Hale - Green Party, Mary Elizabeth Harland - Labour Party, Connor Joseph Paul Mulhall - The Conservative Party.

Kirkstall Ward: Adam James Belcher - Liberal Democrats, Hannah Louise Bithell - Labour Party, Reiss Lewis Capitano - The Conservative Party, Victoria Helen Smith - The Green Party.

Little London and Woodhouse: Kayleigh Brookes - Labour Party, Talia Ellis - Green Party, Michael James - Trade Unionist and Socialist Coalition, Owen Scott Rutherford - The Conservative Party, Francois Vancauwenbergh - Liberal Democrats.

Middelton Park Ward: Taiwo Funmilayo Adeyemi - The Conservative Party, Jude Patrick Arbuckle - Liberal Democrats, Kay-Lee Anne Asquith - Green Party, Peter Chambers - Labour Party, Wayne Alan Dixon - Social Democratic Party.

Moortown Ward: Mahalia Hema France-Mir - Labour Party, Rachel Elizabeth Hartshorne - Green Party, Rob Speed - The Conservative Party, George Sykes - Liberal Democrats.

Read More

Read More
Leeds local elections 2022: How do I register to vote? Where is my polling stati...

Morley North Ward: Patrick Gerard Davey - Labour Party, Aisling Margaret Dolan - Green Party, Bob Gettings - Morley Borough Independents, Lidia Smith - The Conservative Party, James Michael Spencer - Liberal Democrats.

Morley South Ward : Chris Bell - Green Party, Bailey Jacob Statton Bradley - Labour Party, Penny Goodman - Liberal Democrats, Oliver Scott Newton - Morley Borough Independents, Lalit Raghunath Suryawanshi - The Conservative Party.

Otley and Yeadon Ward : Mick Bradley - Green Party, Claire Jane Buxton - Yorkshire Party, Colin Andrew Campbell - Liberal Democrats, Steve Clapcote -Labour and Co-Operative Party, Lee Anthony Farmer - The Conservative Party.

Pudsey Ward: Ryan Holroydcase - Labour Party, Robert Hugh Jacques - Liberal Democrats, Simon Anthony Seary - The Conservative Party, Suzanne Elizabeth Ward - Green Party.

Rotherwell Ward: Ali Aliremzioglu - Green Party, Joe Boycott - The Conservative Party, Karen Bruce - Labour Party, Stewart Golton - Liberal Democrats, Sean Francis McDonald - Yorkshire Party.

Roundhay Ward: Jordan Daniel Bowden - Labour Party, Malcolm Scott Christie - Alliance for Green Socialism, Elayna Beverley Cohen - The Conservative Party, Paul Charles Ellis - Green Party, Jon Hannah - Liberal Democrats, Zara Hussain - Labour Party, Spencer Elliott - The Conservative Party.

Temple Newsam Ward: Shahab Adris - Green Party, Debra Ann Coupar - Labour Party, Jonathan Charles Firth - The Conservative Party, Keith Cecil Norman - Liberal Democrats.

Weetwood Ward: Angelo Basu - The Conservative Party, Christopher Mark Foren - Green Party, Sharon Margaret Slinger - Liberal Democrats, Rob Walker - Social Democratic Party, Izaak William Wilson - Labour and Co-Operative Party.

Wetherby Ward : Luke Dixon-Murrow - Labour Party, Norma Agnes Harrington - The Conservative Party, Lesley Ann Mcintee - Liberal Democrats, Penny Stables - Green Party.