Leeds Council Elections 2022: The results from every ward in full

It was a story of gains for Labour and losses for the Tories as the results of the Leeds City Council elections were declared.
Watch more of our videos on Shots! 
and live on Freeview channel 276
Visit Shots! now

Here's how each of the candidates standing for one of the 35 seats available performed.

Adel and Wharfedale - The Conservative Party - HOLD

Elected: ANDERSON Barry John

Labour councillors Salma Arif and James Lewis in celebratory mood.Labour councillors Salma Arif and James Lewis in celebratory mood.
Labour councillors Salma Arif and James Lewis in celebratory mood.

ANDERSON Barry John, The Conservative Party Candidate - 4,385

BRIDGES Chris, Labour Party - 2,104

LOVE Fiona Sarah Heather, Green Party - 486

ROBINSON Corey, Yorkshire Party - 127

TWITCHETT Mark John, Liberal Democrats - 663

Electorate:16,472

Turnout:47.3%

Spoilt ballots:28

Alwoodley - Conservatives HOLD

Elected: COHEN Dan

COHEN Dan, The Conservative Party Candidate - 4,466

DEWS Howard Graham, Yorkshire Party - 137

HALL Alaric Timothy Peter, Green Party - 283

JENNINGS Louise Mary, Women`s Equality Party - 120

NUTTGENS Lucy Kathleen, Labour Party - 2,099

PARKER Roderic, Liberal Democrats - 278

Electorate:17,584

Turnout:42.2%

Spoilt ballots:25

Hide Ad
Hide Ad

Ardsley & Robin Hood - Labour and Co-operative Party HOLD

Elected: RENSHAW Karen

CAIN Marcus Scott, Green Party - 362

MARTIN Andrew Alexander, Social Democratic Party - 105

RENSHAW Karen, Labour and Co-operative Party - 2,572

SHIRES Alan Jean-Luke, The Conservative Party Candidate - 2,246

WARD Benjamin Lloyd, Liberal Democrats - 360

Electorate:17,741

Turnout:32.0%

Spoilt ballots:34

Armley - Labour Party HOLD

Elected: SMART Alice Ellen Schofield

HYNAM Florian, Trade Unionist and Socialist Coalition - 85

KOVACS Tamas, The Conservative Party Candidate - 666

ROLLINSON Mark Terence, Green Party - 642

SMART Alice Ellen Schofield, Labour Party - 2,653

WALKER Dan, Liberal Democrats- 205

Electorate:17,270

Turnout: 24.9%

Spoilt ballots:25

Beeston & Holbeck- Labour Party HOLD

Elected: MALONEY Annie

ANDREWS Peter Richard, Liberal Democrats - 179

ARMITAGE Natalia, The Conservative Party - 740

MALONEY Annie, Labour Party 2,070

PERRY Nigel, Social Democratic Party - 250

POLUCCIU Mariana, Green Party - 971

REANEY Emily Louise, Northern Independence Party - Nationalise Energy Companies - 147

Electorate:18,282

Turnout:24%

Spoilt ballots:25

Bramley & Stanningley - Labour Party HOLD

Elected: RITCHIE Kevin Mark

BEE Elizabeth Anne, Liberal Democrats - 338

COOK Adam Daniel, The Conservative Party - 819

RITCHIE Kevin Mark, Labour Party - 3,230

WHETSTONE Daniel Paul, Social Democratic Party - 36

WHITTAKER Keith Duncan, Green Party - 290

Electorate:17,148

Turnout:27.6%

Spoilt ballots:21

Burmantofts & Richmond Hill - Labour Party GAIN

Elected: FARLEY Luke Anthony

BERRY Brian Patrick, The Conservative Party Candidate - 422

FARLEY Luke Anthony, Labour Party - 2,674

HOLLINGSWORTH David Ewan, Liberal Democrats - 295

HOLLORAN Geoff, Independent - 340

WILSON Richard Miles, Green Party - 263

Electorate:17,149

Turnout:23.4%

Spoilt ballots:21

Calverley & Farsley - The Conservative Party HOLD

Elected: CARTER Andrew

CARTER Andrew, The Conservative Party - 3,539

DOWLING Ian George, Liberal Democrats - 228

GRAHAM Ellen Jean, Green Party - 318

LEES Robert Andrew, Yorkshire Party - 225

THOMAS Justin, Social Democratic Party - 14

TIMMINS Craig Lee, Labour and Co-operative Party - 3,243

Electorate:18,379

Turnout:41.3 per cent

Spoilt ballots:17

Chapel Allerton - Labour Party HOLD

Elected: TAYLOR Eileen

AHAD Shazar, The Conservative Party Candidate - 488

DAVIES Mike, Alliance for Green Socialism - 164

MARSHALL James Alleyne Cuthbert, Liberal Democrats - 278

TAYLOR Eileen, Labour Party - 4,650

WALKER Bobak, Green Party - 691

Electorate:18,519

Turnout:34.0%

Spoilt ballots:32

Cross Gates & Whinmoor - Labour Party HOLD

Elected: GRAHAME Pauleen Margaret

GRAHAME Pauleen Margaret, Labour Party - 2,915

HEMINGWAY Martin Francis, Green Party - 401

KENNEDY John, The Conservative Party Candidate - 1,929

WOOD Benjamin, Liberal Democrats - 421

Electorate:18,450

Turnout:30.8%

Spoilt ballots:22

Farnley & Wortley - Labour Party GAIN

Elected: SEWARDS Mark James

ALLISON Peter Edward, The Conservative Party Candidate - 959

BLACKBURN Ann, Green Party - 1,819

SEWARDS Mark James, Labour Party - 2,567

Electorate:18,173

Turnout:29.5%

Spoilt ballots:22

Hide Ad
Hide Ad

Garforth & Swillington - Garforth & Swillington Independents Party HOLD

Elected: DOBSON Mark David

BEER Stephen Paul, Green Party - 258

DOBSON Mark David, Garforth & Swillington Independents Party - 4,488

KNOX Jake, Liberal Democrats - 117

NAGLE David Patrick, Labour Party - 1,107

YOUNG Peter Jeremy, The Conservative Party Candidate1,133

Electorate:16,239

Turnout:43.9%

Spoilt ballots:24

Gipton & Harehills - Labour Party HOLD

Elected: ARIF Salma

ALI MothinGreen Party - 1,001

ARIF Salma, Labour Party2,722

BELSHAM-WRAY Tanis Izabelle, Trade Unionist and Socialist Coalition - 82

CHOUDHRY Aqila, Liberal Democrats -206

HARRIS Robert David Winston The Conservative Party Candidate - 454

Electorate:17,765

Turnout:25.3%

Spoilt ballots:33

Gipton & Harehills - Labour Party HOLD

Elected: ARIF Salma

ALI Mothin, Green Party - 1,001

ARIF Salma, Labour Party - 2,722

Hide Ad
Hide Ad

BELSHAM-WRAY Tanis Izabelle, Trade Unionist and Socialist Coalition - 82

CHOUDHRY Aqila, Liberal Democrats - 206

HARRIS Robert David Winston, The Conservative Party Candidate - 454

Electorate:17,765

Turnout:25.3%

Spoilt ballots:33

Guiseley & Rawdon - Labour and Co-operative Party GAIN

Elected: THOMSON Eleanor Frances

BUXTON Bob, Yorkshire Party - 703

FIRTH Richard James, Green Party - 290

GABLE Pete, The Conservative Party Candidate - 3,024

MCLEOD Stuart, Liberal Democrats - 278

THOMSON Eleanor Frances, Labour and Co-operative Party - 3,957

Electorate:18,603

Turnout:44.5%

Spoilt ballots:29

Harewood - The Conservative Party Candidate HOLD

Elected: ROBINSON Matthew James

COOK Dan, Liberal Democrats - 441

EVANS Claire Anne, Green Party - 596

MILLAR Michael Thomas, Labour Party - 1,489

ROBINSON Matthew James, The Conservative Party Candidate - 4,062

Electorate:14,965

Turnout:44.2%

Spoilt ballots:28

Headingley & Hyde Park - Labour Party HOLD

Elected: PRYOR Jonathan David

ASHFORD Brandon John, Liberal Democrats - 179

Hide Ad
Hide Ad

BRACUTI Anthony Joseph Elio, Trade Unionist and Socialist Coalition - 70

GOODALL Tim, Green Party candidate - 1,432

GREAUX Anthony Joseph, Independent - 36

PRYOR Jonathan David, Labour Party - 2,210

ROWLEY Steven Malcolm, The Conservative Party Candidate - 145

Electorate:24,473

Turnout:16.7%

Spoilt ballots:14

Horsforth - Labour Party GAIN

Elected: BROMLEY Emmie and GARVANI John

BROMLEY Emmie, Labour Party - 3,402

COLLINS Dawn Julia, Local Conservatives - 2,673

COWLING Ian, Yorkshire Party - 330

DOWLING Simon Mark, Liberal Democrats - 1,292

GARVANI John, Labour Party - 3,166

HEAVISIDE Becky, Liberal Democrats - 974

JONES Gideon Matthew William, Green Party - 569

SHAW Ian William, Green Party - 330

STONES Tracy Kathryn, Local Conservatives - 2,492

Electorate:18,020

Turnout:42.3%

Spoilt ballots:19

Hunslet & Riverside - Green Party GAIN

Elected: CARLISLE Ed

ADEYEMI Samson Roberts, The Conservative Party Candidate - 253

CARLISLE Ed, Green Party - 2,441

COTTLE Nick, Freedom Alliance. Truth, Equality and Health - 42

FOSTER Thomas Peter, Social Democratic Party - 33

NASH Elizabeth Anne, Labour Party - 1,947

TURNER-CHASTNEY Benedict, Liberal Democrats - 53

Electorate:17,597

Turnout:27.2%

Spoilt ballots:24

Killingbeck & Seacroft - Labour Party GAIN

Elected: TUDOR John William

ANTHONEY David Alan - Green Party - 293

Hide Ad
Hide Ad

DALTON Iain Alaistair, Trade Unionist and Socialist Coalition - 96

HARBOURNE Suzanne Mary, Freedom Alliance. Truth, Equality and Health. - 122

OTLEY John, Liberal Democrats - 229

TRIGG Cormac John, The Conservative Party Candidate - 803

TUDOR John William, Labour Party - 2,510

Electorate:18,029

Turnout:22.6%

Spoilt ballots:18

Kippax & Methley - Labour Party HOLD

Elected: HARLAND Mary Elizabeth

GOLTON Christine Mavis, Liberal Democrats - 243

HALE Keith Edward, Green Party - 330

HARLAND Mary Elizabeth, Labour Party - 3,673

MULHALL Connor Joseph Paul, The Conservative Party Candidate - 1,545

Electorate:17,284

Turnout:33.7%

Spoilt ballots:28

Kirkstall - Labour Party HOLD

Elected: BITHELL Hannah Louise

BELCHER Adam James, Liberal Democrats - 287

BITHELL Hannah Louise, Labour Party - 3,346

CAPITANO Reiss Lewis, The Conservative Party Candidate - 511

SMITH Victoria Helen, The Green Party - 797

Electorate:16,172

Turnout:30.8%

Spoilt ballots:45

Little London & Woodhouse - Labour Party HOLD

Elected: BROOKS Kayleigh

BROOKS Kayleigh, Labour Party - 2,033

ELLIS Talia, Green Party - 404

Hide Ad
Hide Ad

JOHNSON Michael James, Trade Unionist and Socialist Coalition - 62

RUTHERFORD Owen Scott, The Conservative Party Candidate - 204

VAN CAUWENBERGH François, Liberal Democrats - 112

Electorate:17,428

Turnout:16.3%

Spoilt ballots:19

Middleton Park - Social Democratic Party GAIN

Elected: DIXON Wayne Alan

ADEYEMI Taiwo Funmilayo - The Conservative Party Candidate - 408

ARBUCKLE Jude Patrick, Liberal Democrats - 82

ASQUITH Kay-Lee Anne, Green Party - 207

CHAMBERS Peter, Labour Party - 1,910

DIXON Wayne Alan, Social Democratic Party - 2,687

Electorate:20,248

Turnout:26.3%

Spoilt ballots:23

Moortown - Labour Party HOLD

Elected: FRANCE-MIR Mahalia Hema

FRANCE-MIR Mahalia Hema, Labour Party - 3,980

HARTSHORNE Rachel Elizabeth, Green Party - 1,086

SPEED Rob, The Conservative Party Candidate - 1,357

SYKES George, Liberal Democrats - 690

Electorate:17,397

Turnout:41.1%

Spoilt ballots:44

Morley North - Morley Borough Independents HOLD

Elected: GETTINGS Bob

DAVEY Patrick Gerard, Labour Party - 1,373

DOLAN Aisling Margaret, Green Party - 506

GETTINGS Bob, Morley Borough Independents - 3,101

SMITH Lidia, The Conservative Party Candidate - 1,052

SPENCER James Michael, Liberal Democrats - 98

Electorate:18,255

Turnout:33.7%

Spoilt ballots:23

Morley South - Morley Borough Independents HOLD

Elected: NEWTON Oliver Scott

BELL Chris, Green Party - Save Our Green Space - 219

BRADLEY Bailey Jacob Statton, Labour Party - 2,020

GOODMAN Penny, Liberal Democrats - 137

NEWTON Oliver Scott, Morley Borough Independents - 2,321

SURYAWANSHI Lalit Raghunath, The Conservative Party Candidate - 1,150

Electorate:18,172

Turnout:32.2%

Spoilt ballots:10

Otley & Yeadon - Liberal Democrats HOLD

Elected: CAMPBELL Colin Andrew

BRADLEY Mick, Green Party - 928

BUXTON Claire Jane, Yorkshire Party - 405

CAMPBELL Colin Andrew, Liberal Democrats - 3,546

CLAPCOTE Steve, Labour and Co-operative Party - 1,695

FARMER Lee Anthony, The Conservative Party Candidate - 939

Electorate:17,798

Turnout:42.4%

Spoilt ballots:29

Pudsey - The Conservative Party Candidate HOLD

Elected: SEARY Simon Anthony

HOLROYD-CASE Ryan, Labour Party - 2,825

JACQUES Robert Hugh, Liberal Democrats - 210

Hide Ad
Hide Ad

SEARY Simon Anthony, The Conservative Party Candidate - 4,145

WARD Suzanne Elizabeth, Green Party - 386

Electorate:19,082

Turnout:39.8%

Spoilt ballots:32

Rothwell - Liberal Democrats HOLD

Elected: GOLTON Stewart

ALIREMZIOGLU Ali, Green Party - 137

BOYCOTT Joe, The Conservative Party Candidate - 737

BRUCE Karen, Labour Party - 1,735

GOLTON Stewart, Liberal Democrats - 3,304

MCDONALD Sean Francis, Yorkshire Party - 168

Electorate:16,004

Turnout:38.1%

Spoilt ballots:9

Roundhay - Labour Party HOLD

Elected: HUSSAIN Zara and BOWDEN Jordan Daniel

BOWDEN Jordan Daniel, Labour Party - 3,898

CHRISTIE Malcolm Scott, Alliance for Green Socialism - 400

COHEN Elayna Beverley, The Conservative Party Candidate - 1,418

ELLIS Paul Charles, Green Party - 1,650

HANNAH Jon, Liberal Democrats - 942

HUSSAIN Zara, Labour Party - 4,165

WEINER Spencer Elliott, The Conservative Party Candidate - 1,261

Electorate:17,593

Turnout:39.2%

Spoilt ballots:37

Temple Newsam - Labour Party HOLD

Elected: COUPAR Debra Ann

ADRIS Shahab, Green Party - 281

COUPAR Debra Ann, Labour Party - 2,920

FIRTH Jonathan Charles, The Conservative Party Candidate - 2,350

NORMAN Keith Cecil, Liberal Democrats - 305

Electorate:16,685

Turnout:35.3%

Spoilt ballots:29

Weetwood - Labour and Co-operative Party GAIN

Elected: WILSON Izaak William

BASU Angelo, The Conservative Party Candidate - 575

FOREN Christopher Mark, Green Party - 577

SLINGER Sharon Margaret, Liberal Democrats - 2,251

WALKER Rob, Social Democratic Party - 54

WILSON Izaak William, Labour and Co-operative Party - 3,331

Electorate:15,982

Turnout:42.6%

Spoilt ballots:19

Wetherby - The Conservative Party Candidate HOLD

Elected: HARRINGTON Norma Agnes

DIXON-MURROW Luke, Labour Party - 878

HARRINGTON Norma Agnes, The Conservative Party Candidate - 3,514

MCINTEE Lesley Ann, Liberal Democrats - 484

STABLES Penny, Green Party - 2,568

Electorate:16,640

Turnout:44.9%

Spoilt ballots:29