Angling Club Contests

Garforth AC (at Highfield Fisheries): 1, J Ormsby 29-0; 2, S Cockerham 26-13; 3, C Broughton 15-6.

Crossgates WMC (at Hayfield): 1, I Entwhistle 38-3; 2, P Varley 36-9; 3, A Curtis 28-2; 4, M Durkin 27-0.

Bobco Adrian Angling (at Stainforth and Keadby): 1, M Donahue 6-10; 2, J Hooks 3-12; 3, M Monaghan 2-8; 4, S Allinson 2-4; Vis, D Swift 4-5.

Bobco Leeds Electric (at Woodlesford Canal): 1, F Wood 2-6; 2, K Smith 1-0; 3, C Revis 0.11.5, Vis, B Horsley 1-14

Bobco Leeds Electric (at Lindholme): 1, K Smith 15-14; 2, H Emsley 8-3; 3, L Scaife 7-3; Vis, B Goodwin 22-6.

Bobco Leeds Electric (at Peasant Farm): 1, F Wood 18-14; 2, T Fisher 18-11; 3, I Smith 16-2; Vis, J Bryant

18-11.

Bobco Harehills WMC (at Straight Mile): 1, M Leftbridge 21-3; 2, S Buchanan 16-10; 3, E Longbottom 13-11.

Leeds Post Office (at Fordington): 1, A Woods 21-8; 2, P Rycroft 8-7; 3, K Woods 6-8.

Bobco North Leeds (at Rakers Lake): 1, B Smith 35-9; 2, D Walker 25-11; 3, S Smith 24-14.

Bramley Band AC (at Athersley): 1, L Shan 14-0; 2, D Kennedy 9-2; 3, D Lister 5-0; 4, D Eaton 4-2.

Harehills Liberal (at Nun Monkton on Nidd): 1, J Longbottom 13-0; 2, K Wilton 6-8; 3, C Jarrett 6-2.

Beck and Partridge (at Skipton on Swale): 1, P Roberts 15-6; 2, B Webster 3-4; 3, A Barnett 1-4.

Marsh Tackle Thornhill AC (at Pool Bridge): 1, J Squires 36-10; 2, G Smith 25-14; 3, B Beaumont 21-9.

Bobco Rowland Road (at Fleets Dam): 1, S Horncastle 35-8; 2, S Curtis 24-2; 3, K Hagan 12-14; 4, M Graham 12-0

Bobco Rowland Road (at Woodlands Dragonfly): 1, D Geldard 69-1; 2, S Curtis 55-6; 3, J Hagan 35-10; 4, S Morgan 31-12.

Bobco Road Line (at Myton Grange): 1, D Roberts 16-0; 2, G Douglas 9-6; 3, J Smith 9-4.

Bobco Road Line (at Nun Monkton on Nidd): 1, I Swarbreck 7-1; 2, J Gill 6-8.5; 3, D Harris 5-3.

Bobco Moorside AC (at Moor Monkton): 1, M Harrison 15-12; 2, J Fisher 10-6; 3, B Meighan 3-15.

Corpus Christi (at Ulleskelf): 1, P Miller 11-11; 2, S Gray 3-11; 3, B Cauldwell 2-5.

East Hunslet Labour AC (at Hawes Bridge): 1, C Wright 2-11; 2, Mrs E Wright 2-5; 3, A Frost 2-3.

Bobco Yorkshire Rider B (at Hayfield); 1, P Fraser 41-0; 2, J McKenzie 22-2; 3, I Asquith 15-0.

Bobco Yorkshire Rider B (at Woodside): 1, G Lancaster 22-6; 2, C Thompson 22-4; 3, C Rymer 21-4.

Bobco Yorkshire Rider B (at Willows Ridge Pool): 1, P Fraser 32-14; 2, D Turner 28-4; 3, S Morton 6-6.

Bobco Harehills Labour (at New Junction Canal): 1, G Gawtry 10-0; 2, M Baxendale 7-14; 3, D Wales 7-10.

Woodhouse Rec (at Asenby): 1, P Brown 7-10.5; 2, AE Smith 3-8; 3, B Auty 2-1.

Burley Cons (Kirk Hammerton Railway Top): 1, C Dunn 9-7; 2, N Crosier 8-9; 3, R Crosier 6-8.

Crabtrees (at Ulleskelf): 1, R Cook 6-2; 2, A Marshall 4-3; 3, M Toole 1-15.

Chapel Street AC (at Tollerton): 1, D Bucking 26-14; 2, K McHale 17-2/J Sims 17-2; 4, M Elwood 16-10.

Chapel Street AC (at Austicks Moat Lake): 1, J Sims (new club Record 91-12; 2, D Bucking 82-7; 3, P Abbott 66-0; 4, P Roberts 63-10.

Bobco Leeds Transport AC (at Ackton): 1, R Francis 34-0; 2, D Tate 18-12; 3, J Dugan 17-8; 4, T Galliphat 14-12.

Rock AC (at East Stoke): 1, B Moor 5-13; 2, D North 5-12; 3, G Marshall 4-6; 4, G Smith 1-6.

Bobco Rothwell WMC (at Willitofts): 1, J Crampton 62-15; 2, L Senior 37-0; 3, E Bulmer 31-13; 4, L Bulmer 26-1.

Bobco Meanwood (at Oaks Pond 2): 1, D Glover 46-2; 2, W Harding 32-8; 3, J Chadwick 28-8.

Bobco Jubilee (at Oaks Pond 2): 1, T Denby 46-5; 2, A Pope 17-5.

Bobco Peggy Tub (at Straight Mile): 1, D Cawood 42-8; 2, E Holmes 40-4; 3, S Garbutt 36-9; 4, P Mills 34-4; Vis, R Morley 47-2.

Plaxton AC (at The Willows): 1, H Bird 35-1; 2, A Taylor 30-0; 3, A Creasser 29-0; 4, J Constantine 26-4.

The Willows Tuesday Open: 1, D Smith 67-10; 2, M Lodge 43-13; 3, A Wilks 42-8; 4, W Nolan 39-8.

Merlin AC (at The Willows): 1, D Coot 59-2; 2, R Whitehead 38-4; 3, E Granger 35-8; 4, J Craven 29-15.

JTR The Nook (at Hammerton): 1, T Myers 7-2; 2, M Holdsworth 3-11; 3, P Dunston 3-4.

Poppleton Lakes Open: 1, B Hustwaite 43-8; 2, R Minnikin 40-6; 3, N Sykes 39-12.

Rothwell Labour Club (at Ackton Pond): 1, M Owen 22-0; 2, P Burnell 21-14; 3, G Park 12-8; Jnr, A Cornish 3-11.

Sun Inn (at The Willows): 1, J Green 70-3; 2, M Clark 39-10; 3, D Bayliss 38-14; 4, M James 37-10.

Bobco Spring Close (at Poplars Sessay): 1, J Brogden 24-10; 2, C Parker 23-5; 3, B Taylor 13-3.

Seacroft Green AC (at Raker Lake): 1, D Watson 37-4; 2, J Hannan 27-7; 3, S Burley 22-7; 4, L Burton 21-4.

Bobco Swarcliffe WMC (at Hayfield): 1, S Macalone 25-2; 2, L Swaine 24-4; 3, W Westmoreland 18-10; 4, S Pearson 14-14.

Bobco Swarcliffe WMC (at Lindholme): 1, P Anderton 22-0; 2, J Chapman 19-12; 3, N Kempton 14-10; 4, K Harrison 13-13.

Aireborough AC (at Nun Monkton): 1, J Bywell 13-13; 2, C Child 6-9; 3, N Smith 6-9; 4, S Aldridge 6-8; 5, J Booth 5-12.

Fryston AC (at Carpvale): 1, B Copley 35-4; 2, R Stanley 28-8; 3, N Lindley 26-4; 4, B Perkins 23-6.

Crown AC (at Carpvale): 1, D Hall 28-7; 2, A Lazenby 24-0; 3, T Bell 22-10; 4, J Mycroft 22-9.

Aireborough Juniors Open (at Yeadon Tarn): 1, C Taylor 7-12; 2, L Mitsud 7-7; 3, L Miller 6-14; U11, G Archer 0-6.

Fleets Dam Saturday: 1, L Bray (Ross Bait) 41-0; 2, M Hassell (Preston) 32-0; 3, S Caddick (Barnsley) 28-2; 4, S Donaldson (Tackle Box) 27-4.

Fleets Dam Sunday: 1, G Askey (Barnsley) 95-14; 2, B Soar (Merlin Bait) 64-4; 3, M Hassell (Preston) 50-2.

Woodlands Wednesday: 1, D Willen (Garbolino) 125-12; 2, C Hill (Tipton) 91-8; 3, K Caldwell (Mosslands) 88-4; 4, I Walker (Boston Spa) 80-4.

Woodlands Saturday: 1, P Shean (Garbolino) 75-8; 2, B Sowerby (Knaresborough) 68-0; 3, L Roberts (Elton Tackle) 56-12; 4, D Bracken (Garbolino) 55-2.

Bobco Robin Hood (at Woodlands): 1, D Horsfall 59-2; 2, I Brayshaw 57-9; 3, L Smith 40-4; 4, B Rodgers 35-6.

Bobco Yorkshire Post (at Catterick): 1, T Jackson 16-4; 2, K Foster 11-1; 3, M Tiffany 9-6; 4, P Cascarino 8-6.

West Hunslet Cons (at The Willows): 1, V Randalls

31-12; 2, N Ryan 26-0; 3, M Randalls 10-6.

Morley Match Anglers (at Farndon Ferry): 1, S Beckwith 25-13; 2, W Ibbetson 25-8; 3, P Lister 19-11; 4, P Howard 14-12.

Bobco Crossgates Recs (at Myton Grange): 1, N Bailey 14-10; 2, A Scholes 10-8; 3, B Stewart 3-3.

Bradford No1 (at Cowthorpe): 1, T Flaherty (Bradford) 14-12; 2, T Geldard (Bradford) 14-0; 3, D Marshall (Bradford) 14-10; 4, A Lewis (Bradford) 13-10.

Gas Club (at Mirfield): 1, A Dobie (Trentmen) 15-15; 2, C Evans (Idle) 13-15; 3, R Granger (Bradford) 10-10; 4, R Gaunt (Armley) 10-2.

Gas Club (at Mirfield): 1, N Thewlis (Hirst Tackle) 13-7; 2, S Smith (Aireborough) 12-12; 3, P Clark (Hirst Tackle) 10-7; 4, N Speight (Leeds) 10-0.

Fleets Dam Wednesday: 1, C Noble (Staylybridge) 43-3; 2, I Brooks (Wombwell) 41-11; 3, J Howarth (Merlin Bait) 36-10; 4, L Bray (Robs Bait) 36-0.

Mr Metcalf, 2646773

Bob Co Beechwood (at Willitofts): 1, R Lockwood 53-4; 2, D Smith 37-8; 3, A Jackson 27-8.

Match Diary

Saturday JULY 26

Fleets Dam, 60 pegs, tickets 13, 01226 292579

Oak Tree Huby, 50 pegs, tickets 15, 07890 893569

Moorfields Farm, 54 pegs, tickets 15, 07710 817150

Selby Canal, 75 pegs, tickets 12, 01757 704667

Spring Valley, 80 pegs, tickets 15, 01924 260180

Woodlands, 72 pegs, tickets 15, 01845 526110

Bobco Summer Series at The Willows, 15 entry plus 20 for series, 01904 738206.

Sunday JULY 27

Fleets Dam, 60 pegs, tickets 13, 01226 292579

Oak Tree Huby, 50 pegs, tickets 15, 07890 893569

Spring Valley, 80 pegs, tickets 15, 01924 260180

Carpvale, 50 pegs, tickets 15, 01904 738249

Poppleton Lakes, 40 pegs, tickets 15, 07985 409426

Oaks at Sessay, 65 pegs, tickets 15, 0113 2782168

Morley Match Anglers at Rolleston, 20 pegs, 0113 2531227

North of England Championships at Ulleskelf, 100 pegs, tickets 11 from Leeds General Office or 0113 2482573.

Monday July 28

Moorfields Farm Evening, 54 pegs, 07710 817150

Tuesday JULY 29

The Willows Evening, 30 pegs, 01904 738206

Wednesday JULY 30

Moorfields Farm Evening, 54 pegs, tickets 10, 07710 817150

Garforth Highfields Lake Evening, 40 pegs, 0113 2867112

Woodlands, 72 pegs, tickets 15, 01845 526110

Washburn Valley & Thornton Steward Fishery

With the recent hot spell, fish are now mostly surface feeding with most dryfly patterns producing. A total of 97 day permit holders last week landed a total of 334 fish with the best a 4-0 Rainbow taken from Fewston by J Smart of Leeds on an Orange Blob.