Cricket: Saints double-header can reignite Heaton’s season

John Carruthers.

John Carruthers.

0
Have your say

NO-ONE at Hanging Heaton needs to be told twice that they must buck up their ideas after a low-key start to 2015.

That’s the message from stalwart John Carruthers, and while this weekend’s double-header in league and cup with Pudsey St Lawrence may not be a kind fixture development given the Tewits’ early-season inconsistencies, it could yet prove a catalyst to ignite their season.

The Bennett Lane outfit were one of a clutch of sides fancied to be in the mix at the sharp end of Division One of the Bradford League along with the likes of St Lawrence, Pudsey Congs, champions Cleckheaton and Woodlands.

But while rain has frustrated many at the start of the campaign, Heaton’s main bugbear has been some patchy form.

This was displayed last weekend when they were beaten by 68 runs to Woodlands following on from a 23-run defeat to East Bierley on the previous Saturday.

The upshot of that and just one win this term is that Gary Fellows’ side sit 20 points behind early leaders St Lawrence ahead of tomorrow’s Division One clash at Tofts Road.

The following day, the pair will clash at Bennett Lane in the Priestley Cup, a competition that the Tewits have not won since 1986.

Carruthers, who has won everything else in his time at Heaton other than the Priestley Cup, said: “Pudsey for me are probably one of the best sides in the league and there are two or three up there.

“They are very good as a group and have people who are the right age and that is something that is reflected at the moment.

“The weekend is absolutely massive and if we can win two or three out of our next three or four games, there is no reason why we can’t be up there.

“We are a club who enjoy the fact that we can play Sunday and both league and cup games should be interesting, although I don’t know what effect Saturday will have on Sunday’s game with playing them twice.”

On a disappointing start, he added: “We have had one or two early issues and you have to try and cross these hurdles.

“We have bowled very inconsistently and played poorly in the last few matches.

“We have not got a bowler who can hold his hand up and say he has bowled well yet.”

Elsewhere in the top-flight tomorrow, second-placed Woodlands – eight points adrift of St Lawrence – will entertain near-neighbours East Bierley, who have made a steady start to the campaign after a largely awful 2014.

Woodlands are nine points clear of third-placed Congs, who make the trip to face Lightcliffe.

Struggling Farsley will be hoping to kick-start their campaign when they visit Bradford and Bingley, while Cleckheaton play host to Undercliffe, who also visit Moorend in the Priestley Cup the following day.

New Farnley, who have suffered two defeats alongside two abandonments in an inauspicious start to the campaign, play host to Saltaire.

In Division Two, Yeadon and Scholes welcome Spen Victoria and Baildon.

Morley go to Bowling Old Lane and Gomersal visit Idle. Hartshead Moor welcome Brighouse in a derby encounter at Highmoor Lane.

****

CUP action takes centre stage on Sunday, with a rare Birstall derby taking place in the Jack Hampshire Cup.

Crossbank Methodists entertain Birstall in an eagerly-awaited first-round clash with two top-flight encounters also being staged.

Wakefield Thornes will be favourites in their clash at Buttershaw, as will Townville when they play host to Altofts.

Batley, seeking their first victory of the season, have a sticky-looking tie at home to Championship leaders Azaad, while Great Preston entertain East Ardsley in their first Jack Hampshire tie.

Holders Methley entertain Adwalton at Little Church Lane, while Premier side Carlton host Gildersome.

A resurgent Oulton side are at home to Mirfield, with Mirfield Parish aiming to get their season back on track at home to Rodley.

High-flying top-flight side Ossett welcome Caribbean, while two former top-flight clubs lock horns at Wakefield Road as Wakefield St Michaels entertain Liversedge.

Northowram face a potential banana skin at first divison outfit East Leeds, who have started the season well.

Pick of the league matches in the Premier Division tomorrow sees Townville visit fellow top-five side Wakefield Thornes, while third-placed Birstall welcome Wrenthorpe.

Leaders Methley host Buttershaw St Pauls and second-placed Ossett head to Hunslet Nelson.

In the Aire-Wharfe League, frontrunners Beckwithshaw make the trip to fourth-placed Burley in the game of the day in the top-flight.

Bilton, in third, are at home to Follifoot, with second-placed Otley heading to Kirkstall.

Yorkshire Academy head over the border to South Yorkshire to face Sheffield United in the ECB Yorkshire League tomorrow.

Other games see Harrogate host Hull and York welcome Cleethorpes.

****

Tomorrow’s fixtures

Aire-Wharfe League

Division 1: Bilton v Follifoot; Burley v Beckwithshaw; Collingham v N Leeds; Kirkstall v Otley; Rawdon v Ilkley; Steeton v Guiseley.

Division 2: Ben Rhydding v Pool; Colton v Skipton; Green Lane v Thackley; Harden v Horsforth; Knaresborough v Adel; Tong Park Esholt v Illingworth.

BRADFORD LEAGUE

Division 1: Bradford & Bingley v Farsley; Cleckheaton v Undercliffe; Lightcliffe v Pudsey Congs; New Farnley v Saltaire; Pudsey St Lawrence v Hanging Heaton; Woodlands v E Bierley.

Division 2: Bankfoot v Keighley; Bowling Old Lane v Morley; Hartshead Moor v Brighouse; Idle v Gomersal; Yeadon v Baildon.

CENTRAL YORKSHIRE LEAGUE

Premier: Batley v Altofts; Birstall v Wrenthorpe; Carlton v Mirfield; Hunslet N v Ossett; Methley v Buttershaw SP; Wakefield Th v Townville.

Championship: Hopton Mills v Oulton; Liversedge v Azaad; Northowram F v East Ardsley; Wakefield SM v Caribbean.

CRAVEN & DISTRICT LEAGUE

Division 1: Embsay v Sutton; Crossflatts v Foulridge; Ingrow St John’s v Haworth; Chatburn v Oakworth; Riddlesden v Bingley Congs; Barrowford v Haworth Road.

DALES COUNCIL LEAGUE

Division A: Farnley Hill v Cookridge; Halifax Direct v Leeds Sikh; New Wortley v Savile Stars; Pudsey Congs v Thornbury; Shipley Prov v Pudsey St Lawrence; Tong Park Esholt v Bradford Moor.

NIDDERDALE LEAGUE

Division 1: Blubberhouses v Alne; Pannal v Hampsthwaite; Helperby v Newby Hall; Darley v Spofforth; Bishop Thornton v Burton Leonard; Ouseburn v Killinghall.

PONTEFRACT LEAGUE

Division 1: Ackworth v Askern Welfare; Fairburn v South Kirkby; Fishlake v Old Sharlston; Hooton Pagnell v Nostell St Oswald; Monk Bretton v Streethouse; West Bretton v Frickley Colliery.

Division 2: Barnby Dun v Knottingley Town; Brook-Walton v Allerton Bywater; Crofton v Hemsworth MW; Glass Houghton v Sandal; Hatfield Town v Featherstone Town; Stainborough v Rothwell.

WETHERBY LEAGUE

Division 1: Barwick in Elmet v St Chads Broomfield; Church Fenton v Shadwell; Kirk Deighton v Scarcroft; Scholes v Bilton in Ainsty; Sicklinghall v Old Leodiensians; Wetherby v Garforth PC.

Division 2: Crossgates v Thorner Mexborough; Kirk Hammerton v Headingley Bramhope; Ledsham v Rufforth; Long Marston v Saxton; South Milford v East Keswick; St Chad’s Broomfield A v Hillam and Monk Fryston.

YORK SENIOR LEAGUE

Premier Division: Beverley Town v Fenner; Clifton Alliance v Acomb; Easingwold v York II; Hull Zingari v Stamford Bridge; Scarborough v Sheriff Hutton Bridge; Studley Royal v Dunnington; Woodhouse Grange v Heworth.

YORKSHIRE ECB LEAGUE

Barnsley v Rotherham Tn; Driffield Tn v Appleby Frodingham; Harrogate v Hull; Sheffield Collegiate v Doncaster Tn; Sheffield Utd v Yorkshire Academy; York v Cleethorpes.

Sunday’s fixtures

AIRE-WHARFE LEAGUE

Waddilove Cup, round 1: Adel v Guiseley; Alwoodley v Ben Rhydding; B’shaw v Pool; Bolton Villas v Follifoot; Burley v Harden; Collingham v Menston; Kirkstall Ed v Bilton; K’borough v Horsforth; N Leeds v Upper Wharfedale; Olicanian v Tong Park Esholt; Otley v Illingworth; Rawdon v Addingham; Silsden v Calverley; Skipton v Old Mods; Steeton v Ilkley; Thackley v Green Lane.

BRADFORD LEAGUE

Priestley Cup, round 2: Hartshead Moor v Yeadon; Bradford & B v Morley; Hanging H v Pudsey St Lawrence; Keighley v Bankfoot; Woodlands v New Farnley; Lightcliffe v Saltaire; Cleckheaton v Undercliffe; Pudsey Congs v Bowling OL.

CENTRAL YORKSHIRE LEAGUE

Jack Hampshire Trophy, round 1: Carlton v Gildersome, Batley v Azaad, Oulton v Mirfield, Mirfield PC v Rodley, Ossett v Caribbean, Buttershaw SP v Wakefield Thornes, Crossbanks v Birstall, Townville v Altofts, Wakefield SM v Liversedge, Great Preston v East Ardsley, Methley v Adwalton, East Leeds v Northowram Fields.

Yorkshire League

League Cup, round 1: Appleby Frodingham v Driffield; Castleford v Sheffield Utd; Cleethorpes v York; Hull v Harrogate; Rotherham v Doncaster.

Hartshead's Iain Wardlaw. PIC: Steve Riding

Bradford League: Wardlaw is setting the pace again at Hartshead