2016 Leeds local elections: RESULTS IN FULL

Labour's Salma Arif (centre) speaks after winning the Gipton & Harehills ward. PIC: Jonathan Gawthorpe

Labour's Salma Arif (centre) speaks after winning the Gipton & Harehills ward. PIC: Jonathan Gawthorpe

2
Have your say

ONE third of the seats on Leeds City Council have been contested. Check out the results in full.

ADEL AND WHARFEDALE

Labour's Alison Lowe is all smiles at the count.
 PIC: Jonathan Gawthorpe

Labour's Alison Lowe is all smiles at the count. PIC: Jonathan Gawthorpe

Barry John Anderson The Conservative Party Candidate 4,125 ELECTED

Emma Louise Carter Green Party 281

Cheryl Kebede Liberal Democrats 948

Glenn Morley UK Independence Party (UKIP) 440

Paul Ian Wray Labour Party 1,270

Girl power at the polls as red is still the colour at Leeds council: Click here for more

ALWOODLEY

Neil Alan Buckley The Conservative Party Candidate 3,443 ELECTED

Warren Hendon Independence Party (UKIP) 534

Brian Jackson Alliance for Green Socialism - Save NHS 83

Miriam Leontine Moss Green Party 223

Roderic Parker Liberal Democrats 348

Keith Michael White Labour Party 1,982

ARMLEY

David Caldwell UK Independence Party (UKIP) 1,104

Christine Amy Glover Liberal Democrats 181

Alison Natalie Kay Lowe Labour Party 2,726 ELECTED

Shane Gary Morgan The Conservative Party Candidate 380

David Michael Smith Green Party 453

Beth Sutcliffe Trade Unionist and Socialist Coalition 47

ARDSLEY AND ROBIN HOOD

Tim Atkin The Conservative Party Candidate 1,161

Lindon Dove UK Independence Party (UKIP) 1,096

Lyssie Page Green Party 143

Karen Renshaw Labour Party 2,248 ELECTED

Benjamin Lloyd Ward Liberal Democrats 225

BEESTON AND HOLBECK

Adam David John Dent Green Party 232 Green Party

Angela Gabriel Labour Party 2547 ELECTED

Kathryn Elizabeth Gagen Liberal Democrats 84

Kevin Michael Pattison Trade Unionist and Socialist Coalition 26

Luke Barry Senior UK Independence Party (UKIP) 833

Robert James William Winfield the Conservative Party Candidate 429

BRAMLEY AND STANNINGLEY

Kate Bisson Green Party 453

Serena Samantha Glover Liberal Democrats 171

Caroline Anne Gruen Labour Party 2,370 ELECTED

Anne Murgatroyd UK Independence Party (UKIP) 1,152

Alex Nancolas The Conservative Party Candidate 484

BURMANTOFTS AND RICHMOND HILL

James Alan Ellis Trade Unionist and Socialist Coalition 47

Penny Ellen Gilg Green Party 223

David Ewan Hollingsworth Liberal Democrats 464

Geoff Holloran UK Independence Party (UKIP) 766

Peter Cavendish Lord The Conservative Party Candidate 189

Denise Ragan Labour Party 2,279 ELECTED

CALVERLEY AND FARSLEY

Kate Arbuckle Liberal Democrats 249

Peter Carlill Labour Party 2,269

Andrew Carter The Conservative Party Candidate 3,674 ELECTED

Clive Richard Lord Green Party 161

Malcolm Steele UK Independence Party (UKIP) 596

CHAPEL ALLERTON

Darren Finlay Liberal Democrats 275

Keith Mollison Green Party 464

David Bernard Myers The Conservative Party Candidate 541

Sheila Valerie Store UK Independence Party (UKIP) 290

Eileen Taylor Labour Party 4,169 ELECTED

CITY AND HUNSLET

Jahangir Aziz Liberal Democrats 252

Ed Carlisle Green Party 1,397

Mary Rosamund Finch Trade Unionist and Socialist Coalition 54

Amy Green The Conservative Party Candidate 443

Elizabeth Anne Nash Labour Party 2,483 ELECTED

Brian Weatherill UK Independence Party (UKIP) 425

CROSSGATES AND WHINMOOR

Matthew Raymond Gale The Conservative Party Candidate 1,088

Kate Elizabeth Langwick Liberal Democrats 245

Mark Stephen Maniatt UK Independence Party (UKIP) 1,446

Florence Scott Green Party 165

Janette Walker Labour Party 2,789 ELECTED

FARNLEY AND WORTLEY

David Blackburn Green Party 2,517 ELECTED

John Hamilton Hardy Labour Party 1,576

Rob Jacques Liberal Democrats 60

Hayley Laura Nancolas The Conservative Party Candidate 380

Tony Roberts UK Independence Party (UKIP) 751

GARFORTH AND SWLLINGTON

Daniel Peter Farrell The Conservative Party Candidate 1,726

Sarah Jane Field Labour Party 3,582 ELECTED

Mitchell Galdas Liberal Democrats 147

Terry Harkin UK Independence Party (UKIP) 862

Kieran White Green Party 175

GIPTON AND HAREHILLS

Salma Arif Labour Party 3,972 ELECTED

Tanis Izabelle Belsham-Wray Trade Unionist and Socialist Coalition 60

Beatrice Greenwood The Conservative Party Candidate 263

Khalil Mohammed Kungulilo Independence Party (UKIP) 360

Margaret Sandra Tait Liberal Democrats 245

Rhian Margaret Williams Green Party 245

GUISELEY AND RAWDON

David Robert Bowe Labour Party 2,114

Bob Buxton Yorkshire First 741

Simon Mark Dowling Liberal Democrats 367

Lesley Jeffries Green Party 255

Graham Naylor Latty The Conservative Party Candidate 3,177 ELECTED

Lynn Christine Parker UK Independence Party (UKIP) 571

HAREWOOD

David Thomas Corry Green Party 382

Sara Karen Howell Liberal Democrats 371

Rosemary Marian O’Dea UK Independence Party (UKIP) 706

Ryan Stephenson The Conservative Party Candidate 3,295 ELECTED

Leo Verity Labour Party 946

HEADINGLEY

Paul William Thomas Denner UK Independence Party (UKIP) 73

Diane Elaine Fox The Conservative Party Candidate 113

Al Garthwaite Labour Party 1,516 ELECTED

Penny Goodman Liberal Democrats 556

Jack Andrew Niddrie Trade Unionist and Socialist Coalition 14

Joe Angus Salmon Green Party 705

HORSFORTH

Ben Hall Green Party 421

Ian Joseph McCargo Labour and Co-operative Party 1,945

Richard John O’Callaghan The Conservative Party Candidate 1,923

Roger Facer Tattersall UK Independence Party (UKIP) 462

Chris Townsley Liberal Democrats 2,329 ELECTED

HYDE PARK AND WOODHOUSE

Constance Mary Campbell The Conservative Party Candidate 215

Ian George Dowling Liberal Democrats 163

Christopher Mark Foren Green Party 509

Ben Mayor Trade Unionist and Socialist Coalition 52

Joe Murgatroyd UK Independence Party (UKIP) 179

Christine Denise Towler Labour Party 2,075 ELECTED

KIPPAX AND METHLEY

Mary Elizabeth Harland Labour Party 3,122 ELECTED

Elizabeth Hindley Liberal Democrats 181

Ines NewellThe Conservative Party Candidate 978

Paul Anthony Spivey UK Independence Party (UKIP) 1,138

Stephen Paul Terry Green Party 180

KIRKSTALL

Martin Gareth Hughes Liberal Democrats 212

Stuart William Long Independent 53

George William Andrew Rear The Conservative Party Candidate 313

Maddy Steeds Trade Unionist and Socialist Coalition 43

Morgan Rhys Tatchell-Evans Green Party 420

Cain Arron Weber UK Independence Party (UKIP) 547

Lucinda Joy Yeadon Labour Party 3,453

KILLINGBECK AND SEACROFT

Iain Alaistair Dalton Trade Unionist and Socialist Coalition 44

Adam Douglas Liberal Democrats 166

Elizabeth Mary Hayes The Conservative Party Candidate 431

Graham Hyde Labour Party 2,811 ELECTED

Steve Leak UK Independence Party (UKIP) 828

Jaimes Lewis Moran Green Party 124

John Otley Yorkshire First 111

MIDDLETON PARK

Wayne Alan Dixon Independent 605

Hugh William Findlay The Conservative Party Candidate 300

Sadie Fisher Liberal Democrats 99

Fiona Sarah Heather Love Green Party 104

Craig James Sweaton UK Independence Party (UKIP) 1,278

Paul Anthony Truswell Labour Party 2,285 ELECTED

MOORTOWN

Harvey C Alexander UK Independence Party (UKIP) 565

Mark Samuel Dodsworth The Conservative Party Candidate 1,349

Tim Goodall Green Party 455

Chris Howley Liberal Democrats 692

Alex Sobel Labour and Co-operative Party 3,517 ELECTED

MORLEY NORTH

Jason Karl Aldiss The Conservative Party Candidate 816

Peter Richard Andrews Liberal Democrats 108

Robert Finnigan Morley Borough Independents 2,891

Mickayla Ireland Green Party 122

Peter Morgan UK Independence Party (UKIP) 537

Andrew Timothy Scopes Labour Party 1,245

MORLEY SOUTH

Christopher James Bell Green Party 145

Aqila Choudhry Liberal Democrats 55

Jane Eastwood The Conservative Party Candidate 497

Judith Mary Elliott Morley Borough Independents 2,188 ELECTED

Sarah Samantha Jane Keig Labour Party 1,445

David Michael Kent UK Independence Party (UKIP) 687

OTLEY AND YEADON

Mick Bradley Green Party 501

Jackie Brown Independent 323

Tom Hollings UK Independence Party (UKIP) 675

Sandy Lay Liberal Democrats 3,737 ELECTED

Nik Rutherford Labour Party 1825

PUDSEY

Jude Patrick Arbuckle Liberal Democrats 167

Josie Jarosz Labour and Co-operative Party 2,884 ELECTED

Laura Rosemary Johnson Green Party 220

Conor Andrew O’Neill Yorkshire First 211

Simon Anthony Seary The Conservative Party Candidate 2,120

Kath Tattersall UK Independence Party (UKIP) 751

ROTHWELL

David Daniel UK Independence Party (UKIP) 750

Emma Dobson Green Party 203

Steve Ellis The Conservative Party Candidate 912

Carmel Francess Harrison Liberal Democrats 1,728

David Patrick Nagle Labour Party 2,026 ELECTED

ROUNDHAY

Steven Leslie Benjamin Bell UK Independence Party (UKIP) 395

Malcolm Scott Christie Alliance for Green Socialism - Save NHS 196

Paul Charles Ellis Green Party 461

Najeeb Iqbal Liberal Democrats 417

Michael Lowry The Conservative Party Candidate 1,584

Eleanor Judith Tunnicliffe Labour Party 4,161 ELECTED

TEMPLE NEWSAM

Debra Coupar Labour Party 2,690 ELECTED

Sarah Ann Crossland Green Party 179

Phil MooreN UK Independence Party (UKIP) 1,259

Keith Cecil Norman Liberal Democrats 216

David Schofield The Conservative Party Candidate 1,430

WEETWOOD

Angelo Basu The Conservative Party Candidate 597

Jonathan Joseph Bentley Liberal Democrats 2,701 ELECTED

Mike Cullen UK Independence Party (UKIP) 398

Roger Harington Labour Party 1,982

Martin Francis Hemingway Green Party 415

WETHERBY

Adam Ferhani Labour Party 1,141

Christine Mavis Golton Liberal Democrats 366

Vasco Santos Green Party 203

Tina Janette Smith UK Independence Party (UKIP) 712

Gerald Wilkinson The Conservative Party Candidate 3,387 ELECTED

Leeds sex club wins new licence despite objections from rape support charity